foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
facebook.com/dbpie
-

Dni Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego


Dlaczego budynki powinny być szczelne?
Budynek powinien mieć ciągłą izolację cieplną i powinien być szczelny powietrznie, aby nie dochodziło do jego niepotrzebnego wychłodzenia zimą i przegrzewania latem.


Rys. 1.
Ciągłość izolacji cieplnej i powłoki szczelnej powietrznie (Rys: Mario Bodem)

 

Po co jednak budować szczelny budynek, skoro i tak trzeba umożliwić dopływ powietrza zewnętrznego, które jest konieczne użytkownikom do oddychania?
Rzeczywiście, jeżeli w istniejącym budynku występuje tylko wentylacja naturalna bez urządzeń regulacyjnych, to wystarczy dopilnować, by w budynku nie występowały wyraźne nieszczelności, a troska o zlikwidowanie mniejszych przecieków powietrza nie jest konieczna.

Gdy jednak w budynku ilość powietrza wentylacyjnego może być regulowana, a szczególnie w wypadku, gdy występuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to budynek powinien być szczelny powietrznie, ponieważ w przeciwnym wypadku powietrze napływające i odpływające przez nieszczelności omija układ odzysku ciepła, przez co znacznie pogarsza wynikową sprawność odzysku ciepła w budynku. W nieszczelnych budynkach – szczególnie podczas silnych wiatrów lub niskich temperatur zewnętrznych – występują okresy, gdy przez budynek przepływa znacznie więcej powietrza niż potrzeba. Powyższe zjawiska uniemożliwiają osiągnięcie wysokich standardów energetycznych w nieszczelnych budynkach. Ponadto budynki, których przegrody nie są szczelne powietrznie, są dużo bardziej narażone na szkody budowlane związane z negatywnym oddziaływaniem wilgoci na budynek.

Szczelność budynku powinna zawsze występować w parze z jego dobrą, kontrolowaną wentylacją
Tylko w takim zestawieniu jest możliwe uzyskanie wysokiego poziomu komfortu przy niskim zapotrzebowaniu energii.

Po co badać szczelność powietrzną budynków?
Badanie szczelności powietrznej budynku jest opłacalne dla inwestora. Warunkiem jest przekazanie informacji o planowanym badaniu projektantowi na etapie opracowywania koncepcji oraz ekipom wykonawczym na początku wznoszenia budynku. Perspektywa pomiaru szczelności budynku na etapie odbioru wraz z ryzykiem ewentualnej konieczności naprawy budynku działa mobilizująco na projektantów i wykonawców. Dzięki temu powstaje szczelny powietrznie budynek wysokiej jakości, co obniża koszty jego eksploatacji.


Rys. 2. Zdjęcie z badania szczelności powietrznej dużego budynku za pomocą "blowedoor test"

Szczelność powietrzna budynków to temat przewodni Dnia Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego 2015
Z uwagi na ciągle małą ilość dostępnych informacji i doświadczeń w badaniu szczelności powietrznej budynków w Polsce, głownym punktem programu DBPiE 2015 jest I Ogólnopolska Konferencja Air-Tight -Szczelność Powietrzna Budynków, która z założenia ma skupiać w jednym miejscu wszystkich zainteresowanych tą tematyką.
W ramach wykładów teoretycznych i prezentacji doświadczeń praktycznych oraz prezentacji dostępnych na rynku technologii, uporządkujemy wiedzę o szczelności powietrznej i przedstawimy ten temat od fizyki zjawiska, po wnioski z przeprowadzonych testów szczelności.

Program DBPiE 2015

Konferencja Air-Tight'15 - program i rejestracja

Warsztaty DBPiE'15 - program i rejestracja

Komitet organizacyjny DBPiE 2015 i Patronat Naukowy Konferencji


 

Organizatorzy DBPiE 2015

Główny organizator:

 

Współorganizator konferencji Air-Tight'15:

Sponsorzy Złoci 2015

Media'15

DBPiE i Budmika 2015!

Wybierasz się na DBPiE?
Zapraszamy również na Budmikę 2015!

(w tym samym miejscu:
dzień przed i dzień po DBPiE),
Studencką konferencję:
  budownictwo
i inżynieria środowiska
  22-24.04.2015, Poznań!


www.budmika.put.poznan.pl

3 dni, 3 noclegi, wyżywienie,
bankiet i ciekawe prezentacje
już od 180 zł/os. !!

Zobacz też:
[DBPiE a Budmika]

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych