foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
facebook.com/dbpie
-

Dni Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego


Pomysł na organizację narodził się w 2013 roku w związku z coraz większą popularnością tematyki i rozwojem budownictwa pasywnego w Polsce.

Paliwa i materiały, które do tej pory były wykorzystywane do ogrzewania budynków powoli ulegają wyczerpaniu, co jest równoznaczne ze wzrostem ich cen. W przyszłości może ich zabraknąć i dlatego rośnie zapotrzebowanie na budowanie domów oraz obiektów użyteczności publicznej w technologii budownictwa pasywnego, zero-energetycznego lub plus-energetycznego.

Dodatkowo, wg nowych przepisów budowlanych, od 2020 roku wszystkie nowo stawiane budynki w Unii Europejskiej będą musiały charakteryzować się niskim zużyciem energii, a w przypadku nieposiadania projektu domu energooszczędnego, inwestor nie uzyska pozwolenia na budowę. Dlatego główną ideą naszego przedsięwzięcia jest rozpowszechnienie wśród społeczeństwa wiedzy na ten temat.

„Znowelizowana dyrektywa UE o charakterystyce energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od końca 2020 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii” (tzw. budynkami zero emisyjnymi). Państwa członkowskie powinny opracować krajowe plany realizacji tego celu.”

Z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wynika, że od 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowe budynki musi cechować niemal zerowe zużycie energii. Nowe budynki zajmowane przez władze publiczne i będące ich własnością powinny spełniać te same kryteria po 31 grudnia 2018 r.

Pomysłodawcami i głównymi organizatorami pierwszej edycji DBPiE byli:
Pamela Gospodarczyk, wtedy studentka 3go roku Inżynierii Środowiska i inż. Bartosz Radomski, wtedy student 5go roku Inżynierii Środowiska - członkowie zarządu Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej (KNIŚ), działający we współpracy z opiekunem naukowym KNIŚ - mgr inż. Łukaszem Amanowiczem.

     

od lewej: Pamela Gospodarzczyk i Bartosz Radomski
- pomysłodawcy i organizatorzy pierwszej edycji DBPiE (6 grudnia 2013)
oraz opiekun KNIŚ - Łukasz Amanowicz
www.knis.put.poznan.pl

Kierunek naszych studiów Inżynieria Środowiska ma wiele wspólnego z budownictwem pasywnym i odnawialnymi źródłami energii, a przede wszystkim z efektywnością energetyczną instalacji wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania (HVAC) i komfortem cieplnym. Dlatego zgłębiamy więdzę z tej dziedziny i pragniemy popularyzować ją w szerszym gronie, bawiąc się dobrze przy tej okazji!


 

Patroni DBPiE 2024

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych