foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
facebook.com/dbpie
-

Dni Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego

 

Warsztaty dla studentów

 

W tym roku przygotowaliśmy dla Was, drugiego dnia trwania wydarzenia, panel warsztatowy obejmujący tematyką praktyczne zagadnienia związane z projektowaniem, wykonawstwem oraz eksploatacją budynków spełniających standardy pasywne i niskoenergetyczne

 

Chcemy umożliwić Wam poznanie z bliska technologii, które do tej pory znaliście tylko z wykładów i publikacji!

 

Zapisy na warsztaty są już dostępne pod tym LINKIEM.

Liczba miejsc jest ograniczona!

 

 

  • Hala sportowa - zwiedzanie maszynowni pomp ciepła wraz z węzłem ciepła

 

Chcesz dowiedzieć się jak wytwarzane jest ciepło i chłód dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej? Interesują Cię układy z wykorzystaniem pomp ciepła? Masz ochotę zobaczyć, jak wygląda maszynownia zasilająca obiekt sportowy? Zapraszamy na warsztat, podczas którego poznasz tajniki funkcjonowania węzła ciepła i chłodu w Hali Sportowej PP. Przedstawione zostaną teoretyczne założenia funkcjonalne działania układu. Omówimy dolne źródło ciepła jakim jest grunt oraz algorytm działania poszczególnych elementów. Ponad to zobaczysz z bliska pompy ciepła wraz z urządzeniami towarzyszącymi.

 

 

  • Kamera Termowizyjna

 

Na warsztacie Kamera termowizyjna będziesz miał okazję poznać praktyczne zastosowanie kamery termowizyjnej w budownictwie i nie tylko. Dowiesz się jaki wpływ mają lokalizacja i czas dla badania termowizyjnego, jaki jest wpływ czynników zewnętrznych na poprawność wyniku pomiaru oraz jakie są zasady jego wykonywania, a także wiele innych ciekawych rzeczy. Będziesz mógł własnoręcznie wykonać zdjęcia, które później zostaną poddane analizie. Na koniec zrobimy zdjęcie uczestników warsztatów i zobaczymy kto ma najbardziej zimny nos!

 

 

 

 

  • Pompa Ciepła - Junkers - BOSCH

 

Jeśli interesują Cię nowoczesne źródła ciepła jakimi są powietrzne i gruntowe pompy ciepła zapraszamy na warsztaty, podczas których przedstawione zostaną metody doboru. Po teoretycznym wstępie na temat urządzeń oferowanych przez firmę Junkers-Bosch odbędzie się część praktyczna zajęć. Będzie to okazja aby własnoręcznie z wykorzystaniem programu doborowego on-line zaprojektować odpowiednie źródło ciepła. Każdy z uczestników otrzyma dostęp do oprogramowania oraz fachową pomoc przy jego obsłudze. Jest to wspaniała okazja aby poznać tajniki działania i wykorzystania sprężarkowych pomp ciepła. Warsztat zostanie przeprowadzony przez Szanownego Gościa z działu wsparcia projektowego firmy Junkers-Bosch.

 

 

 

  • Blower Door - wykonywanie prób szczelności

 

Doskwiera Wam brak komfortu cieplnego wewnątrz budynku? Macie problemy z grzybem w budynku, a także czujecie wieczne przeciągi? Podczas warsztatu dowiecie się jak temu zapobiec, a także, między innymi poznacie lokalizację nieszczelności w warstwie szczelnej komponentu i błędy w wykonawstwie izolacji szczelnej budynku.

Sam się przekonaj, którędy następuje infiltracja powietrza i jak dużo pieniędzy jest przez to wyrzucane przez powłokę nieszczelną budynku! Podczas warsztatu wspólnie ze studentami Koła Naukowego Inżynierii Środowiska wykonacie próbę szczelności, wynikiem będzie bezpośrednie zmierzenie się i zobrazowanie problemów izolacyjności powietrznej budynków. Podczas warsztatu przeprowadzony zostanie test szczelności w jednej z sal w budynku WTCH i dowiecie się z jakimi wyzwaniami należy się zmierzyć chcąc zachować szczelną bryłę budynku.

 

 

 

  • Montaż oraz pomiar szczelności systemów wentylacyjnych -  Lindab

 

Podczas warsztatu odbędą się ćwiczenia z montażu systemów wentylacyjnych w oparciu o system uszczelkowy i bezuszczelkowy. Uczestnicy będą mieli możliwość porównania różnych sposobów łączenia i uszczelniania systemów wentylacyjnych. Dla uczestników będą  przygotowane kanały i kształtki do własnoręcznego montażu. Prowadzący przedstawią uczestnikom zalety i wady poszczególnych rodzajów uszczelnień oraz udzielą wskazówek odnośnie poprawnego montażu z uwzględnieniem odpowiedniej klasy szczelności układu wentylacyjnego. Na koniec odbędzie się pomiar szczelności układu przy wykorzystaniu nowoczesnego urządzenia pomiarowego Lindab LTEST oraz porównanie wyników.

 

 

  • Budynek pasywny i jego charakterystyka energetyczna - wybrane zagadnienia

Warsztat przygotowany jest przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych. Misją PZITS jest praca na rzecz społeczeństwa poprzez rozwój inżynierii sanitarnej i inżynierii środowiska służących ochronie zdrowia i środowiska przyrodniczego.

Celem Zrzeszenia jest rozwijanie techniki i myśli technicznej, szerzenie wiedzy i postępu technicznego w dziedzinach objętych zakresem działania Stowarzyszenia, integracja środowiska, podnoszenie i weryfikacja kwalifikacji zawodowych członków Stowarzyszenia i innych osób w specjalnościach Stowarzyszenia oraz stała troska o przestrzeganie zasad etyki zawodowej swoich członków.

 

 

  • Łódź Fabryczna – druga po gazo-porcie największa inwestycja w Polsce – studium przypadku.

Dworzec Łódź Fabryczna jest obecnie największym i najnowocześniejszym podziemnym dworcem w Polsce, który połączy Łódź szybkimi pociągami z największymi miastami Polski i Europy. Dodatkowo, w czasie budowy była to największa inwestycja w Polsce oraz trzecia co do wielkości inwestycja tego typu realizowana w Europie. Nowoczesny dworzec jest częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, który w centrum miasta łączy kolej aglomeracyjną i konwencjonalną, autobusową komunikację dalekobieżną, komunikację miejską oraz prywatny transport samochodowy. Dodatkowo do tego podziemnego dworca prowadzi jeden z najdłuższych tuneli w Polsce (długość ok. 2km), który zaczyna się w okolicach ulicy Niciarnianej.

 

  • Zdecentralizowana wentylacja z odzyskiem ciepła firmy: Vents i Blauberg
 
Warsztaty mają na celu prezentację urządzeń wentylacji zdecentralizowanej, umożliwiających realizację odzysku ciepła z powietrza usuwanego w celu oszczędności energii w budynkach energooszczędnych. W trakcie warsztatów przeprowadzona zostanie wizualizacja działania urządzeń z wykorzystaniem dymu wskaźnikowego i komory testowej. Zaprezentowana zostanie zasada działania urządzenia pracującego w trybie ciągłym oraz urządzenia rewersyjnego (praca naprzemienna z krótką przerwą pomiędzy trybami). W trakcie warsztatów będzie można zobaczyć (i dotknąć) wnętrze centrali wentylacyjnej z wymiennikiem odzysku ciepła.
 

 

 

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych